14 edycja konkursu „Poznaj Świat ze SKAT!” została zakończona!
Dziękujemy za wszystkie zgłoszone fotografie, a głosującym za aktywne głosowanie.

Otrzymaliśmy od Państwa niezwykle dużo różnorodnych zdjęć z całego świata, prezentujące widoki prawie ze wszystkich rejonów na Ziemi – z miejsc będącymi popularnymi kierunkami turystycznymi jak kraje basenu Morza Śródziemnego, Skandynawii lub mniej popularnych destynacji jak Australia, Iran, Kambodża, Japonia czy afrykański Zanzibar.

Na nasz konkurs swoje fotografie przysyłają podróżnicy i podróżniczki z całej Polski, którzy potrafią odnaleźć piękno w otaczającym ich świecie i zachwycić się z pozoru zwykłą sytuacją.  

Nadesłane zdjęcia świetnie wpisały się w ideę naszego konkursu - w sposób spostrzegawczy i wrażliwy ukazują otoczenie, drugiego człowieka czy inną kulturę.
Jury konkursowe stanęło przed naprawdę ciężkim wyborem.

Wszystkim Zwycięzcom i uhonorowanym Autorom serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia galerii wyłonionych fotografii.

Zachęcamy do udziału w kolejnej 15 edycji konkursu - start już 1 lipca 2018.
Morska przygoda czeka na Ciebie!

Justyna Nowak
1
miejsce
Justyna
Nowak
DZIENNIK PODRÓŻY ZWYCIĘZCY
Zobacz relację ze zwycięskiego rejsu
Zobacz relację

I miejscem jury postanowiło nagrodzić Panią Justynę Nowak za zdjęcie wykonane w Kambodży w świątyni Angkor Wat sprzed ponad tysiąca lat. Zdjęcie ujęło jury pomysłowością, symetrią kadru i tajemniczym nastrojem.

Jak wspomina Pani Justyna:

„Zdjęcie zrobione zostało w Kambodży w lutym 2018 roku podczas naszej drugiej, rodzinnej wyprawy do Azji. Przedstawia moją córkę w jednym z zakamarków największego na świecie kompleksu świątyń buddyjskich i miasta Angkor (sprzed ponad tysiąca lat).
Angkor dawniej był krajem Khmerów. Miasto zapiera dech w piersiach - jest architektonicznym pomnikiem zamierzchłej kultury. Przedstawia także mistrzostwo ówczesnych artystów i rzeźbiarzy.
Ruiny świątyń porastają ogromne konary drzew figowca, jakby strzegły tego miejsca.
Angkor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W
tym miejscu kręcony był film Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli Lary Croft.
To magiczne miejsce, gdzie po prostu przenieśliśmy się w czasie.”

W nagrodę Pani Justyna wraz z osobą towarzyszącą będzie miała okazję wypłynąć w rejs promem wraz z osobą towarzyszącą w relacji Świnoujście - Trelleborg - Świnoujście, ufundowany przez armatora TT - Line.

Laureatka będzie miała okazję zwiedzić nadmorskie Świnoujście i szwedzki port Trelleborg. Na miejscu czeka wiele atrakcji m. in.: punkty widokowe z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, aleje z prawdziwymi palmami (!), osada Wikingów, pyszna miejscowa kuchnia czy… rzeźba kobiecej postaci, do której jak legenda głosi pozowała piękna babcia hollywodzkiej gwiazdy Umy Thurman (w Smygehuk k. Trelleborga).

 

 

 


Dodatkowo, na specjalne zaproszenie Radia Gdańsk, Pani Justyna będzie gościem audycji pt. „Nie śpij, zwiedzaj - podróżnicy w Radiu Gdańsk” i będzie miała okazję opowiedzieć słuchaczom o swojej pasji podróżniczej i wizytach w Azji. Audycji można słuchać w sobotnie poranki w godz. 9:00-12:00.

 

 

I miejsce, zdjęcie: W świątyni Angkor Wat, Kambodża

Justyna Nowak
2
miejsce
Dorota
Tomska-Kuriata

II nagrodę otrzymuje zdjęcie autorstwa Pani Doroty Tomskiej-Kuriaty wykonane na Laugnie Balos na greckiej Krecie. Jury było pod wrażeniem pomysłu na rodzinny portret z wakacji oraz jego naturalnej, morskiej kolorystyki.

„Zdjęcie przedstawia moje cztery ogromne miłości zawsze zapierające mi dech w piersiach: dzieci, podróże, fotografię oraz niesamowicie turkusowy lazur wody.

Laugna Balos, Kreta, Grecja

Justyna Nowak
3
miejsce
Jan
Siemiński

III nagrodę otrzymuje zdjęcie autorstwa Pana Jana Siemińskiego przestawiające zorzę polarną nad miejscowością Hamnoy, na wyspach Lofockich w Norwegii. Zdjęcie przestawia moment pojawienia się zorzy na miasteczkiem.
Jak wspomina Pan Jan:
„Fotografia została zrobiona w małej miejscowości Hamnoy, na wyspach Lofockich w Norwegii. Czekałem na zorze około 3 godziny, ale w końcu się udało i oto oglądacie ten efekt.”

Zorza nad miejscowością Hamnoy, na wyspach Lofockich w Norwegii

Pani Justyna, Pani Dorota i Pan Jan, a także wszyscy wyróżnieni Autorzy otrzymują od nas zestawy promowych i firmowych upominków, a także aktualne wydanie miesięcznika podróżniczo-geograficznego „Poznaj Świat” ukazującego się od 1948 roku.

 

Wyłonione,  najlepsze zdjęcia wejdą do kolekcji fotografii podróżniczej „Poznaj Świat ze SKAT!” i będą prezentowane podczas wystaw pokonkursowych w Polsce i za granicą. Szczegóły kolejnych wystaw będą aktualizowane w zakładce WYSTAWY.

Wszystkim Zwycięzcom, Uhonorowanym i Autorom zakwalifikowanym na wystawę serdecznie gratulujemy!


Jakub Szymula
Jakub Szymula

Dzieci z Uroa - na wyspie Zanzibar w Tanzanii, Afryka

Janusz Baka
Janusz Baka

Taj Mahal o świcie, Indie

Marta Burzyńska
Marta Burzyńska

Wieżowiec Burj Khalifa nocą, Dubaj, Zjednoczone Amiraty Arabskie

„Zdjęcie zostało wykonane w Dubaju przed budynkiem Burj Khalifa w maju 2018. Światło jedynie z oświetlenia ulicznego, bez dodatkowego doświetlania.” 


Marcin Golon
Marcin Golon

Widok z grani Śnieżnych Kotłów, Karkonosze - Sudety Zachodnie. Miejsce doskonale znane wszystkim miłośnikom gór.

Bartek Bernabiuk
Bartek Bernabiuk

Matka z córką w zoo, Zimbabwe, Afryka