Jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu „Poznaj Świat ze SKAT!  - Pokaż piękno Gdańska” została zakończona - znamy już nazwiska zwycięzców!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i głosującym z całej Polski za duże zaangażowanie! Otrzymaliśmy od Państwa ponad 50 zdjęć! Zdjęcia były bardzo różnorodne, przedstawiały Gdańsk i jego atrakcje podczas różnych pór roku, momentów dnia i perspektyw, czasem bardzo zaskakujących jak:  panorama z koła młyńskiego, z kajaka czy z platformy do skoku na bungee. Dzięki nadesłanym przez Państwa zdjęciom zobaczyliśmy prawdziwe piękno Gdańska we wszystkich możliwych odsłonach!

Marcin Hlades
1
miejsce
Marcin
Hlades
DZIENNIK PODRÓŻY ZWYCIĘZCY
Zobacz relację ze zwycięskiego rejsu
Zobacz relację

I miejscem jury postanowiło nagrodzić Pana Marcina Hlades z Trójmiasta za zdjęcie nastrojowego, zimowego pejzażu wykonane podczas świątecznych iluminacji w Parku Oliwskim. 

Park Oliwski, Gdańsk

Zdjęcie zostało wykonane w Parku Oliwskim w Gdańsku na początku stycznia. W tym roku pierwszy raz miały miejsce tak efektowne iluminacje, więc stwierdziłem, że muszę to uwiecznić. Gdy znalazłem już chwilę czasu, aby się tam wybrać, pomyślałem, że ważna jest  perspektywa, aby zdjęcie było ciekawe, wyjątkowe i niezwykłe. Postanowiłem skorzystać ze specjalnego karbonowego masztu o długości ponad 7 m, który wykorzystuję czasami do fotografowania. Nie jest to proste zadanie, gdyż zdjęcie potrzebowało dłuższego czasu naświetlania, więc musiałem ten masz utrzymać. Na szczęście w tym zadaniu pomocny okazał się balkon Pałacu Opatów. Po kilku próbach osiągnąłem swój cel, co widać na konkursowym zdjęciu. Dodam jeszcze na koniec, że myślałem, iż tego dnia nie uda mi się zrobić takiego zdjęcia. Po pierwsze było tam wiele osób, a po drugie nagle zerwała się niezła śnieżyca. Okazało się jednak, że to był właśnie ten moment, gdyż dzięki opadom ludzie postanowili wrócić do domów. Nie ukrywam, że także chciałem już wracać, ale intensywna śnieżyca nagle ustała, dzięki czemu mogłem wykonać to zdjęcie. Efekt jest taki, jak Państwo widzicie.

W nagrodę Pan Marcin wraz z osobą towarzyszącą uda się w podróż promem w dwie strony w relacji Gdańsk - Nynäshamn - Gdańsk promami armatora Polferries, a także będzie miał okazję zwiedzić Wenecję Północy - Sztokholm wraz z przewodnikiem zapewnionym przez armatora. Nasz zwycięzca zwiedzi również malowniczy szwedzki port Nynäshamn, do którego zawija prom Wawel.

 

Marcin Hlades
2
miejsce
Adrian
Król

II miejscem jury postanowiło nagrodzić malowniczy, wieczorny kadr na Szafarnię i Marinę Gdańsk wykonany od strony Długiego Pobrzeża autorstwa Pana Adriana Króla z Piekar Śląskich. 

Widok na Szafarnię i Marinę Gdańsk.

Podczas nocnego spaceru, opuszczając zatłoczone uliczki turystycznego centrum miasta, ukazał mi się widok jak z obrazka, gdzie gra sztucznych świateł  i księżycowego blasku odbijały się od nisko zawieszonych chmur, oraz tafli wody…

Marcin Hlades
3
miejsce
Paweł
Dudzik

III miejsce zdobyło zdjęcie Pana Pawła Dudzika z Krakowa, które ujęło jury swoją pomysłowością i poetyckim nastrojem. 

Ratusz Głównego Miasta

 Zdjęcie wykonałem w Dzień Niepodległości 11.11.2016 r. Kałuża po deszczu stanowiła dla mnie inspirację, aby pokazać w inny sposób wieżę Ratuszową w Gdańsku.

Pan Adrian i Pan Paweł w nagrodę otrzymują vouchery pobytowe dla 2 osób w obiekcie wypoczynkowo-konferencyjnym GOLDEN TULIP GDAŃSK RESIDENCE tuż przy samej plaży.

Dodatkowo, jury postanowiło także uhonorować gdańskimi i promowymi upominkami następujące osoby, których zdjęcia szczególnie się wyróżniły.


Barbara Kraśnicka
Barbara Kraśnicka

Dom Cechu Młynarza przy Placu Heweliusza, widziany ze strony Mostu Chlebowego tzw. Mostu Miłości

Zdjęcie  wykonałam 30.12.2014 roku podczas kilkugodzinnego pobytu w Gdańsku.

Elżbieta Świtulska
Elżbieta Świtulska

Wielki Młyn i pomnik Jana Heweliusza, plac im. Jana Heweliusza

Zdjęcie zrobione było zrobione 30 sierpnia 2014 roku. Wracając z Łeby na Mazury (gdzie mieszkamy), zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Gdańsku (gdzie mieszkaliśmy w latach 2000-2007), aby powspominać stare czasy i nasycić oczy widokiem miłym sercu...

Katarzyna Przybył
Katarzyna Przybył

Muzyk grający pod Żurawiem

Zdjęcie powstało w mglisty wieczór, w który pomimo zimna, postanowiłam pospacerować z aparatem. Podziwiałam Główne Miasto Gdańska, które w tej mglistej atmosferze odkrywało przede mną swoje nowe magiczne oblicze. Mimo, iż Długim Pobrzeżem bardzo często przechodziłam, to tego wieczoru czułam się jak w całkiem innym bajkowkwym miejscu.
Po wykonaniu kilku zdjęć, doceniłam gitarzystę, który w ten mróz miał odsłonięte ręce. To zdjęcie, uświadomiło mi, że wystarczy odpowiednia chwila, klimat by zakochać się na nowo w Gdańsku.

Rafał Dziorek
Rafał Dziorek

Panorama z Góry Gradowej

Wieczorem w piątek stwierdziłem, że trzeba by coś ciekawego zrobić, a w związku z tym, że lubię fotografować to postanowiłem pojechać do Gdańska na małą wycieczkę w czasie której chciałem zrobić kilka interesujących zdjęć. Około 2 w nocy wsiadłem w Warszawie w pociąg i przed szóstą byłem na dworcu w Gdańsku. W czasie podróży w internecie szukałem miejsca skąd można by zrobić fajne zdjęcia Gdańska o poranku i trafiłem na opis Góry Gradowej. W związku, z tym, że było to blisko dworca, mój wybór padł na to właśnie miejsce. Niestety pogoda niezbyt sprzyjała robieniu zdjęć o wschodzie , było pochmurno i zimno, ale i tak się wybrałem w to miejsce. Po wyjściu na górę stwierdziłem, że mój wybór był dobry i rozstawiłem sprzęt aby poczekać na wschód Słońca. Niestety chmury całkowicie uniemożliwiły mi zrobienie ładnego wschodu, ale wykonałem kilka zdjęć jak tylko zaczęło się robić widno. Nastrój i kolory powodują że zdjęcia o tej porze przykuwają wzrok. Tym sposobem i w takich okolicznościach powstało to zdjęcie.

Oczywiście w ciągu całego dnia zrobiłem mnóstwo zdjęć i nakręciłem kilkadziesiąt minut materiału filmowego, jednakże wybrałem to zdjęcie ponieważ uznałem, że jest ono szczególnie interesujące.


Katarzyna Ciesielska
Katarzyna Ciesielska

Długi Targ

Moje zdjęcie zostało wykonane na Długim Targu w ostatni dzień 2011 roku. Ostatnie momenty 2011 roku i spacer po Długim Targu pozwolił mi na chwilę wytchnienia przed zmaganiami jakie szykował dla mnie kolejny rok.
Od tamtej pory Gdańsk to dla mnie niezwykle ważne miejsce. Razem z moją Rodziną spotykamy się właśnie tam przed lub zaraz po Sylwestrze. Każde 6 kolejnych lat moich zimowych wizyt w Gdańsku to wiele niezapomnianych chwil. Czas spędzony w Gdańsku to okres pełen przemyśleń o przeszłości, pomysłów na przyszłość i nadziei na kolejny wspaniały rok.

Maria Pankanin
Maria Pankanin

Widok na Stare Miasto

Zdjęcie zostało zrobione z koła widokowego na Wyspie Spichrzów w kierunku Bazyliki Mariackiej. To jest zdjęcie jedno z wielu w albumie Mój Gdańsk”. Kiedy ustawiono koło widokowe w 2014 roku była to okazja do podziwiania Gdańska z wysokiej perspektywy.

Marta Wilk
Marta Wilk

Żurawie stoczniowe

Zdjęcie zostało zrobione w drodze z stacji kolejowej Gdańsk Stocznia na przejściu naziemnym do Stoczni Gdańskiej. Obiektem fotografowanym są zabytkowe żurawie.
Zdjęcie zostało zrobione podczas wrześniowego pobytu w Gdańsku na Mistrzostwach Europy Siatkarzy w 2013 roku. Gdańsk jako miasto mnie i moje przyjaciółki ogromnie zafascynował i postanowiłyśmy spędzić dodatkowe 3 dni, aby zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast Polski. Szczególne wrażenie na nas wywarł ogrom Stoczni Gdańskiej i od razu rzuciły mi się w oczy potężne żurawie

Monika Krzysztofik-Hanarz
Monika Krzysztofik-Hanarz

Fontanna Neptuna

To oczywiście fontanna Neptuna na Długim Targu.Wakacje z dziećmi nad Bałtykiem, wycieczka do Gdańska w dniu 2 sierpnia 2016 - godzina zrobienia zdjęcia 13:24 ;-) 

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz zapraszamy już w maju do udziału w kolejnej 11 edycji konkursu „Poznaj Świat ze SKAT!”.

 

Fundatorami nagród w 10 edycji byli:
  

Polska Żegluga Bałtycka Polferries S.A. oferująca rejsy promowe do Szwecji i Danii oraz szeroką gamę wycieczek do Skandynawii.
GOLDEN TULIP GDAŃSK RESIDENCE obiekt wypoczynkowo-konferencyjny, zlokalizowany nad Morzem Bałtyckim, oferujący komfortowy wypoczynek tuż przy samej plaży.
   

Partnerzy: